1412040-01

Шовкові штори: знахідка імператриці

четвер, Вересень 22nd, 2016

Шовк. Невагомий найтонший шовк. Він цінується за свої унікальні властивості і здавна оточений ореолом таємничості.

У всі часи людина захоплювалася виробами з шовку. І донині ця легка як хмара і прозора як лід тканина вважається атрибутом гарного смаку і розкоші.

Популярність культу шовку росла прямо пропорційно величезним вигодам, що маленькі гусениці доставляли імперії. Саме культ шовку відкрив перше вікно з Китаю до Європи. А Великий Шовковий Шлях, який з’єднав їх став причиною появи безлічі міст і навіть держав Стародавнього Сходу.

Шовк – це міцна, м’яка нитка не рослинного і не тваринного походження. Цю нитку виробляє гусениця тутового шовкопряда безпосередньо перед окукливаниєм.

Великий Шовковий Шлях – караванна дорога, що зв’язувала Східну Азію з Середземномор’ям в давнину і в середні віки. У першу чергу, використовувався для вивезення шовку з Китаю, з чим і пов’язане його назва (II століття до н. Е.).

 

shelkovye-shtory-ap1-big

1f

Легенда про шовк

Вперше секрет виготовлення шовку був відкритий у Китаї п’ять тисяч років тому. Стародавня легенда свідчить, що одного разу 14-річна Сі Лінг Чі, дружина третього імператора Китаю Хуан Ді, в саду палацу під кроною тутового дерева пила чай і в її чашку з чаєм з дерева впав кокон шовкопряда. Юна імператриця і її служниці були вкрай здивовані, побачивши, як в гарячій воді кокон почав розвертатися, випустивши тонку шовкову нитку. Зацікавившись, дівчина стала спостерігати, як розвертався кокон. Сі Лінг Чі була так вражена красою і міцністю шовкової нитки, що зібрала тисячі коконів і з них виткала імператору одяг. Так крихітний метелик-шовкопряд подарував всьому людству шовк, а імператриця в подяку за такий цінний подарунок була зведена в ранг божества.

Невідомо чи вірна легенда, але абсолютно точним залишається те, що самі ранні згадки про шовк і його виробництво ставляться до Китаю. І протягом майже трьох тисячоліть, у китайців була глобальна монополія на шовкове виробництво.

Сучасне виробництво включає не тільки сам процес отримання шовкової нитки, але і розведення шовковичного хробака. Одна гусениця за відносно недовге життя може зробити декілька тисяч метрів цінної шовкової нитки, при цьому відсоток браку при такому виробництві нікчемний.

Доросла особи тутового шовкопряда являє собою товстого метелика з білястими крилами. Комахи харчуються виключно листям тутового дерева, або шовковиці. Ранньою весною або влітку метелик відкладає яйця, які зберігаються до наступної весни. Як тільки на тутових деревах з’являються листя, яйця поміщаються в спеціалізовані інкубатори, де відбувається поступове підвищення температури. Потім з’являється гусінь, і в цій стадії комаха перебуває від 21 до 34 днів.

Гусениці безперервно знаходяться в процесі поїдання листя, відповідно досить швидко зростають, збільшуючи вагу в 10-12 тисяч разів. Як тільки голова комахи темніє, це означає, що у комахи починається линяння. Після чотирьох линьок, тіло гусениці жовтіє, шкіра стає більш щільною, шовко-відлучення залози наповнюються білкової рідиною. Гусениця поміщається на спеціальні пристосування – коконники, випускає тонку нитку і плете з неї кокон, обвиваючи себе, – так починається перетворення в лялечку. Приблизно через два тижні лялечка стає метеликом.

Для того, щоб звільнитися з кокона, метелик виділяє лужну рідину, яка розчиняє нитки кокона. Однак кокон не повинен бути пошкоджений, інакше в оболонках можуть з’явитися дірочки, і такі кокони досить важко розмотувати. Тому кокони спеціально обробляють гарячим повітрям або витримують кілька годин при високій температурі близько 100 °C, в результаті чого гусінь гине, а кокон легко розкручується. Потім кокони висушують і сортують. Тонкі шовкові нитки складаються з двох шолковинок, які склеюються між собою речовиною серицином. Для того, щоб отримати більш щільну і міцну нитку, при розмотуванні нитки від декількох коконів з’єднують, при цьому серицин міцно склеює нитки один з одним. Отримані нитки акуратним чином сортують, укладають і ткуть єдине полотно.

shelkovye-shtory-ap13-big

shelkovye-shtory-ap14-big

Незважаючи на те, що виробництво натурального шовку є трудомістким процесом, дана технологія та висока ціна матерії повністю виправдана в силу її унікальних властивостей. Так, натуральний шовк має здатність до моментальної терморегуляції, також вироби з шовку відмінно вентилюється, не накопичують статичної електрики, тканина дуже еластична, міцна.

shelkovye-shtory-ap15-big

Основну перевагу шовку, перед іншими тканинами для гардин, полягає в його неповторному блиску, колір матеріалу м’яко переливається в межах невеликого діапазону відтінків кольору. Тоді як інші натуральні матеріали, порівняно, не мають блиску зовсім, а синтетичні мають, але яскраво виражений металевий однотонний блиск, від чого такі тканини здаються холодними і не настільки привабливими на вид. Навіть матові шовкові штори мають приємний легкий перелив кольору. Іншою їх особливістю є те, що вони слабо підтримують горіння, а при видаленні джерела вогню швидко затухають на відміну від інших типів, особливо з віскози та поліестеру, і при горінні не виділяють токсичних речовин. Виняток становлять тканини з просоченням перешкоджає горінню гардин з спеціальної тканини, що не підтримує горіння.

Шовкові штори не електризується, а, отже, не притягують пил і довше залишаються чистими. Вони стійкі до утворення цвілі, грибків і  не утворюють ворсу. Все це робить їх особливо цінними для людей, які страждають від алергії. Шовкові тканини для гардин міцні, податливі і легко драпіруються, що дає можливість пошиття віконного декору складних фасонів. За рахунок високої гладкості нитки, пофарбована тканина має більш яскраві і соковиті кольори,  в порівняння з іншими типами тканини. Такі гардини дуже м’які і приємні на дотик. При оформленні не рекомендується перевантажувати їх великою кількістю аксесуарів, досить пару деталей, оскільки вони мають досить ефектний вигляд навіть будучи виготовленими з однотонної тканини, без будь-яких надмірностей, і неодмінно стануть одним з акцентів елементів інтер’єру.

df50c2_c0f48675bb1a479281001bf2f26bd32c-mv2

Типи натуральних шовкових тканин, в залежності від технології виготовлення ниток:

1) Кручений шовк, одержуваний з середини нитки кокона тутового шовкопряда (Bombix mori), є найбільш дорогим і вважається найкрасивішим. Шовкові штори, виготовлені з цього матеріалу, володіють найбільшим блиском. Його отримують шляхом скручування декількох довгих ниток (400 – 900 м). Чим більше вони скручені, тим більш матовою і міцною буде тканина. Її початковий колір білий і навіть нефарбованою вона виглядає приголомшливо. Завдяки світлій блискучий основі після фарбування тканина володіє найбільш яскравими квітами порівняно з шовковою тканиною з ниток інших видів шовкопрядів, нитки яких можуть мати забарвлення від жовтого до темно-коричневого.

shelkovye-shtory-ap17-big

2) Буретний шовк, є більш дешевим варіантом. Виготовляється з вичісок (залишків) від попереднього способу виробництва шовку: кокони які не вдалося розмотати, початкові і кінцеві сильно сплутані нитки, розірвані кокони і дрантя шовку-сирцю. Залишки розщеплюють на частини і скручують аналогічно іншим волокнистим матеріалам в пряжу з якої одержують даний тип шовку. Штори, виготовлені з цього матеріалу, відрізняються більш нерівномірною товщиною ниток з дрібними вузликами/потовщеннями по всій поверхні тканини (як у льону) і меншим блиском, ніж у крученого.

shelkovye-shtory-ap16-big

3) Дикий шовк (туса), отримують з коконних ниток диких шовкопрядів (живуть у лісах, а не шовкових фермах). Найпоширеніший серед них дубовий шовкопряд (Sericaria mori), з його ниток отримують шовк-чесучу. Нитки дикого шовку мають колір від бежевого і жовтого до темно-коричневого, залежно від того, листям якого дерева харчувалася гусениця метелика. Так як кокони утворюються в «диких» умовах, гусениці залишають їх, перетворившись в метелика, з-за чого нитки кокона пошкоджуються і їх неможливо розмотати. Для виготовлення тканини їх так само, як і в попередньому варіанті, розщеплюють і прядуть в нитки. Тому тканини з дикого шовку, так само як і в попередньому варіанті мають «вузлики» і нерівномірні потовщення. Одержуваний матеріал більш грубий, так як коконні нитки диких шовкопрядів більш товсті і жорсткі. Тканина з незабарвленого дикого шовку має цікаву нерівну текстуру за рахунок того, що нитки мають різний колір, з-за чого вона за зовнішнім виглядом схожа на тонкий дорогий льон. Перед фарбуванням його вибілюють, але навіть після фарбування він має більш темний колір порівняно з тутовим.

shelkovye-shtory-ap18-big

4) Шовк Дюпон. Так називають шовкову тканину, отриману з нерівномірних по товщині ниток, виготовлених методом прядіння з рваних коротких коконних ниток. То бто це узагальнена назва для дикого і буретного шовку.

Щоб шовкова тканина надовго зберегла свій блиск і красу, за нею потрібен особливий догляд: ручне або в делікатному режимі прання, бажано зі спеціальними миючими засобами, без віджимання. A ще другий варіант  саме кращий хімчистка.

Гладити шовкові вироби необхідно тільки з виворітного боку при мінімальній температурі праски.

Основними недоліками шовкових штор є їх висока ціна і чутливість до ультрафіолетового випромінювання.

Тканина швидко вигорає під впливом сонячних променів, тому шити такі гардини рекомендується на підкладці або додатково захищати від яскравого світла сонцезахисними ролетами або римськими шторами.

image

Штори з натурального шовку – особливий, урочистий декор! Чарівні складки натуральної шовкової тканини неможливо імітувати або повторити. Мерехтіння світла, складність драпірування – у шовкових штор особливий характер.

shyolk

 

Автор: G.Ksu./

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>